Stary/a/e
Domyślne
Typy graczy - 14-12-2010, 14:00
(#1)
IP.pl's Avatar
Since: Dec 2010
(Administrator)

W pokerze graczy klasyfikuje się wg dwóch głównych parametrów. Pierwszym z nich jest częstotliwość z jaką dany gracz bierze udział w rozdaniach, co bezpośrednio łączy się z selekcją rąk startowych. Osoby, które biorą udział w wielu rozdaniach, czyli rozgrywają dużo rąk startowych, grają stylem nazywanym „Loose”. Osoby, które biorą udział w niewielu rozdaniach, czyli rozgrywają niewiele rąk startowych grają stylem „Tight”. Drugim parametrem są ogólne tendencje w sposobie prowadzenia licytacji. Osoby, które prowadzą licytację w sposób zachowawczy, czyli często pasują, czekają i ograniczają się do sprawdzeń zagrań przeciwników, a jeśli już stawiają, to niewiele to gracze nazywani „Passive”. Ich przeciwieństwem są gracze nazywani „Aggressive”, czyli osoby, które poprzez częste stawianie i przebijanie przejmują kontrolę nad rozdaniami w których uczestniczą. Z połączenia tych parametrów powstają cztery główne kategorie graczy:

Loose-Passive – osoby grające w ten sposób zbyt często uczestniczą w rozgrywce i grają zbyt pasywnie. Często natykają się na silniejsze układy u osób grających tight, a na dodatek jeśli już uda im się skompletować dobry układ, to nie potrafią właściwie poprowadzić licytacji i wygrywają mniej niż mogłyby. Dodatkowo wśród takich osób można wyróżnić graczy „calling station”, czyli takich, którzy ze słabymi/przeciętnymi kartami sprawdzają do końca zakłady przeciwników i ostatecznie najczęściej przegrywają. Grając przeciwko osobom loose-passive najlepiej rozgrywać mocne i średnie ręce startowe. Graczy calling station nie należy blefować.

Tight-Passive – osoby tak grające ograniczają ilość rąk startowych, ale rozgrywają je w sposób pasywny. Można przyjąć, że czekają one najpierw na dobre rące startowe, a następnie na korzystne karty na stole. Jeśli nic wartościowego im nie dojdzie wycofują się z rozdania. Jeśli osoba grająca w ten sposób zaczyna grać agresywnie, to zazwyczaj oznacza to, że trafiła mocny układ. Przeciwko osobom tight-passive warto grać agresywnie, podbierać im zakłady w ciemno i blefować, ale jeśli natrafi się na opór, to bez naprawdę mocnego układu lepiej wycofać się z rozdania.

Tight-Aggressive - osoby grające w ten sposób biorą udział w niewielu rozdaniach, ale rozgrywają je w sposób agresywny. Dzięki właściwej selekcji rąk startowych, styl tight już przed flopem tworzy przewagę przeciwko stylowi loose. Na dodatek agresywne rozgrywanie pozwala maksymalizować zyski poprzez ochronę własnego układu (np. w przypadku prób dobierania przez przeciwników do strita, czy koloru), czy też przejęcie puli w przypadku nieotrzymania pomocy wśród kart wspólnych. Jest to stosunkowo łatwy i dochodowy styl gry. Grając przeciwko osobom tight-aggressive warto przez umiejętną, agresywną licytację sugerować naprawdę mocne układy.

Loose-Aggressive – osoby tak grające biorą udział w wielu rozdaniach i rozgrywają je w sposób agresywny. Wielką zaletą tego stylu jest to, że jest nieprzewidywalny. Dobrzy gracze preferujący ten styl dzięki agresji potrafią wygrywać rozdania, które przegraliby przy porównaniu kart. Dodatkowo poprzez trafianie nietypowych układów do słabszych rąk startowych wygrywają również z graczami którzy staranniej wybierają ręce startowe. Jest to styl trudny i wymagający dużego doświadczenia, ale może być bardzo dochodowy. Osoby grające w ten sposób potrafią całkowicie zdominować grę. Zagrania osób loose-aggressive najlepiej kontrować stylem tight-aggressive, ale w sposób selektywny i bardzo agresywny.

Stary/a/e
Domyślne
21-11-2013, 17:17
(#2)
trzaskuu's Avatar
Since: Nov 2013
Po przeczytaniu artykułu mam jedno pytanie. Czy na stawkach micro, niskich lub freerolach można spodziewać się graczy którzy grają wymienionymi stylami konsekwentnie czy raczej można spodziewać się że większość graczy to Loose-Passive?

Osobiście myślę że najlepiej jest mieszać wszystkie ze stylów w odpowiednich proporcjach biorąc pod uwagę naszych przeciwników, w ten sposób można stać się jeszcze bardziej nieprzewidywalnym. Dzięki za artykuł!

Stary/a/e
Domyślne
21-11-2013, 18:00
(#3)
skiiner's Avatar
Since: Jan 2011
(Moderator)
Będzie część osób grających bardziej konserwatywnie - zwykle będą te osoby co chcą się czegoś nauczyć i już mają za sobą kilka szkoleń. Choć w większości będą to gracze loose mniej lub bardziej agresywni, który nie będą za bardzo wiedzieć co robią

Stary/a/e
Domyślne
22-11-2013, 01:49
(#4)
trzaskuu's Avatar
Zauważyłem że fakt że dużo graczy bierze udział w turniejach dla zabawy, i stawia all-in przy pierwszej lepszej okazji, można wykorzystać aby w początkowych fazach turnieju zyskać dużo żetonów. Mimo tego, niestety nawet trzymając mocne karty, możemy przegrać z graczem stawiającym all-in w każdej rundzie który ma 72o gdy szczęście nam nie dopiszę, dlatego polecam używać tej metody tylko wtedy gdy sami zdecydujemy czy wygranie dużej ilości żetonów może usprawiedliwić wczesne wypadnięcie z turnieju przez szczęście przeciwnika. Osobiście mam z tym same dobre doświadczenia, ale wiem że bardzo ważne jest to, aby sobie nie wmówić że jest to poprawna metoda gry, ponieważ to co się dzieje w turniejach za darmo, rzadko możemy spotkać w turniejach w których trzeba wpłacić swoje pieniądze. Dzięki za odpowiedź

Stary/a/e
Domyślne
22-11-2013, 03:35
(#5)
eroigrek's Avatar
Since: Dec 2010
to zagraj hota za 0.55$ tam jest dopiero wylegarnia fishy

Stary/a/e
Domyślne
22-11-2013, 04:33
(#6)
trzaskuu's Avatar
Dzięki za wskazówkę Eroigrek! Właśnie przejrzałem kilka zakończonych turniejów The Hot $0.55, i bardzo sprzyja mi ogromna ilość płatnych miejsc w stosunku do ilości uczestników - 1000 miejsc na 8000 uczestników! Oczywiście najlepiej wygrać, ale struktura jak najbardziej mi odpowiada. Widziałem jeszcze The Hotter $0.55 który chyba nie różni się od poprzedniego.

Jedyne co będzie dla mnie nowe to tempo gry Turbo, na którym nie miałem jeszcze okazji pograć, i nie wiem jaki sposób gry byłby w tym przypadku najbardziej korzystny. Turniej zapisuje na listę, dzięki Eroigrek!

Last edited by trzaskuu; 22-11-2013 at 04:37..

Stary/a/e
Domyślne
08-01-2014, 16:48
(#7)
Przy88Byssz's Avatar
Since: Apr 2011
Jeżeli chodzi o style gry w turniejach Sit % Go to jest zmienny... Najlepiej to dopasować odpowiedni styl gry do danego przeciwnika no trzeba grać mieszanką stylów bo inaczej Ciebie wyczują i zjadą... oczywiście, gdy Blindy wzrastają i zostaje ci 10 BB to trzeba zastosować Tight Aggressive . Ale to jest moje zdanie i każdy gra własnym stylem i dlatego poker jest taki fajny !!

Last edited by Przy88Byssz; 08-01-2014 at 16:51..

Stary/a/e
Domyślne
08-01-2014, 18:29
(#8)
allinntopsad's Avatar
Since: Mar 2010
ChromeStar
najczęściej spotykane rodzaje graczy to :

Maniak(loose-agressive) - gra wszystkim , często calluje i jest nieprzewidywalny , lubi check raise i all in po flopie , często blefuje , staty np . 45/20 , nie przejmuje się zbytnio sizingami , ma dziwnne zagrania jesli nie wie jak grać na danej strukturze boardów , opłacalne jest przeciw nim rozgrywanie nawet 2 wysokiej pary z flopa

Rock (tight-agressive) ,rzadko calluje podbicia, najczęściej jego linia gry sprowadza się do stackowania prefolp ,przeważnie gra tylko top rangem , staty np 8/7 , można okradać ich z blindów

Nit (mniej extremalna wersja ROCK,tight-agressive) , jesli trafi flopa lub ma overparę to strzela barrele aż do rivera albo overpushuje flop z nutsami (w jego mniemaniu AA KK) , wyskoko betuje za pulę
(nie floatujemy przeciw nim ) , sety można grać poprzez check/call na takich zawodników staty np.15/10

słabi gracze TAG (Weak, tight-passive) jeśli nie czują się naprawdę mocno , potrafią spasować z dominującymi nas rekoma jeśli sytuacja na stole robi się nieprzyjazna , łatwo ich wyblefowywać na river poprzez float,check/raise , pozwalają realizować nasze equity przez pasywna linię gry .

gracze TAG(regowie, tight-agressive)-należy unikać ostrych konfrontacji z nimi , to nie są nasi przeciwnicy , nie będzie łatwo ich ograć ,mają zbalansowane zakresy i game plan ,często wywierają presję ,staty np 23/16

gracz CS(loose-passive) wysoki WTSD ,mało agresywny , prawie każdy flop calluje aż do rivera, łatwo wyciągnąć od niego stacka , przy valuebetowaniu należy uważać na strukturę flopa by samemu sie nie wypłacić , staty 35/5

Stary/a/e
Domyślne
19-01-2014, 14:00
(#9)
lilu80's Avatar
Since: Feb 2011
Witam, Szukam artykułów ze standardowym zakresem rąk dla ICM jaki możemy uwzględniać w zależności od rodzaju gracza, pozycji i wielkości blindów. Jak ktoś zna jakieś to prośba o link lub przesłanie PM

Stary/a/e
Domyślne
19-01-2014, 14:57
(#10)
lilu80's Avatar
Since: Feb 2011
Cytat:
Oryginalnie opublikowane przez Przy88Byssz Wyświetl wpis
...oczywiście, gdy Blindy wzrastają i zostaje ci 10 BB to trzeba zastosować Tight Aggressive
Trzeba zastosować push or fold a nie TAG