Stary/a/e
Domyślne
Bankroll management - 14-12-2010, 14:05
(#1)
IP.pl's Avatar
Since: Dec 2010
(Administrator)

Jedną z najważniejszych pokerowych umiejętności nie związaną bezpośrednio z grą jest właściwe zarządzanie pokerowym budżetem - bankroll management. Bankroll, to wszystkie pieniądze przeznaczone na grę (wpłacone do serwisów pokerowych, portfeli elektronicznych czy wydzielone na koncie bankowym). Właściwe zarządzanie bankrollem ma za zadanie ograniczyć straty gracza podczas słabszego okresu gry. Z drugiej strony podczas lepszych okresów pozwala na bezpieczne zwiększanie stawek. W oparciu o wysokość bankrolla powinno się ustalać wysokość wpisowego (buy-in) na jakie można sobie pozwolić. Nie ma jednego uniwersalnego wzoru zarządzania bankrollem, ale istnieje szereg wskazówek, które pomagają graczom tworzyć indywidualne zasady. Wymienione poniżej uwagi odnoszą się do gier Texas Hold’em bez limitu, ale generalnie przekładają się również na inne warianty pokera.

W grach stolikowych wysokość wpisowego zależna jest od zakładów w ciemno. Zarówno minimalny jak i maksymalny buy-in to wielokrotności dużej ciemnej, gdzie maksymalny buy-in to zazwyczaj 2,5-krotność minimalnego buy-ina. Przykładowo, przy zakładach w ciemno w wysokości $0,5-$1, minimalne i maksymalne wpisowe może wynosić $20 i $50, $40 i $100, czy też $100 i $250. W turniejach buy-in, to wysokość wpisowego do turnieju.

Przyjmuje się, że w grach stolikowych powinno dysponować się co najmniej 20-30 buy-inami i to przy założeniu, że gra odbywa się przy pełnych stołach (9-10 osobowych), a gracz gra stylem TAG (Tight Aggressive), czyli gra w niewielu rozdaniach, ale te w których bierze udział rozgrywa agresywnie. Styl TAG jest stosunkowo bezpieczny, co uzasadnia dysponowanie jedynie 20-30 buy-inami. Jeżeli gracz gra stylem TAG na pełnych stołach NL $10, to powinien zatem dysponować bankrollem w wysokości $200-$300.

W przypadku gier przy niepełnych stołach (5-6 osobowych) i/lub grze LAG (Loose Aggressive), czyli gry w wielu rozdaniach i rozgrywaniu ich w sposób agresywny, ilość buy-inów powinna być wyższa (ze względu na większe wahania w grze). Dodatkowymi czynnikami są jeszcze ilość stołów na których się gra jednocześnie oraz wysokość stawek.

Osoby grające na kilkunastu stołach w tym samym czasie muszą odpowiednio zwiększyć ilość posiadanych buy-inów, aby nie dopuścić do sytuacji, w której cały posiadany bankroll znajdzie się w grze - w grach stolikowych zaleca się zasiadanie do gry z maksymalnym buy-inem i regularne uzupełnianie go, po przegranych rozdaniach (istnieją również inne strategie, ale tą można uznać za podstawową).

Wysokość stawek ma natomiast tym większe znaczenie im wyższe one są. Przy niskich stawkach nic nie stoi na przeszkodzie, by zacząć grę jedynie z kilkoma, czy kilkunastoma buy-inami i w razie potrzeby uzupełniać je dodatkowymi wpłatami. Jeśli dodatkowe wpłaty nie będą konieczne, to po osiągnięciu właściwej wysokości bankrolla można przechodzić na wyższe stawki. Przy wysokich stawkach uzupełnienie bankrolla dodatkowymi wpłatami będzie już kosztowne i lepiej, aby w tym przypadku jako zabezpieczenie działał już bankroll management.

Zarządzanie bankrollem w turniejach sprowadza się do ustalenia właściwej wysokości wpisowego w stosunku do posiadanego bankrolla. Zasadnicze znaczenie ma wielkość turniejów w jakich bierzemy udział. Jeśli są to duże turnieje na kilkaset, czy kilka tysięcy osób to powinniśmy dysponować minimum 100 – 200 buy-inami. W dużych turniejach samo dotarcie do miejsc płatnych wiąże się z niewielkimi wygranymi – od zwrotu wpisowego do kilku buy-inów. Dodatkowo w wielu turniejach w ogóle nie udaje się dotrzeć do miejsc płatnych. Prawdziwą nagrodą jest jednak dotarcie do stołu finałowego i zajęcie na nim jak najwyższego miejsca.

Inaczej sytuacja zarządzania bankrollem wygląda w przypadku niedużych turniejów w tym typu Sit & Go. W takich turniejach gra niewiele osób, więc stosunkowo często trafia się do strefy miejsc płatnych. Nie są to bardzo duże wygrane, ale pojawiają się na tyle często, że jako zabezpieczenie wystarczyć może już 50 buy-inów.

W turniejach dodatkowym czynnikiem mającym wpływ na ilość posiadanych buy-inów jest również preferowany przez graczy styl gry. Można zaobserwować sytuacje, w których osoby grające stylem TAG często wchodzą do strefy miejsc płatnych, ale rzadko trafiają na stół finałowy. Z drugiej strony osoby grające stylem LAG często odpadają przed dotarciem do strefy miejsc płatnych, ale również często trafiają na stół finałowy. Nie jest to oczywiście regułą, ale tak może wyglądać wpływ stylu gry na bankroll management i warto go uwzględnić. Warto jeszcze dodać, że w turniejach z rebuyami należy oszacować całkowity ich koszt i odpowiednio do tego dobrać wpisowe. Z drugiej strony udział w droższych turniejach zapewnić sobie można poprzez udział w tańszych turniejach satelitarnych.

Osoby, które uczestniczą zarówno w grach stolikowych, jak i w turniejach nie muszą dzielić swojego bankrolla. Powinny w stosunku do jego wysokości dobierać odpowiednią wysokość buyinów do poszczególnych gier. Przykładowo, osoba dysponująca $1.000 może grać stoliki z maksymalnym wpisowym $50 (20 buy-inów), duże turnieje z wpisowym $10 (100 buy-inów) i turnieje Sit & Go $20 (50 buy-inów). Jeśli spadnie do $500 zmniejsza stawki na jakie gra – stoliki z maksymalnym wpisowym $25 (20 buy-inów), duże turnieje $5 (100 buy-inów) i turnieje Sit & Go $10 (50 buy-inów). Jeśli natomiast dojdzie z $1.000 do $2.000 może zwiększyć stawki do maksymalnego wpisowego w wysokości $100 (20 buy-inów) na stolikach, do $20 (100 buy-inów) w dużych turniejach i do $40 (50 buy-inów) w turniejach Sit & Go. Jeśli osoba posiadająca $500 zasiądzie do gier z maksymalnym wpisowym w wysokości $100, to po stracie 3 buy-inów straci 60% pieniędzy. Osoba dysponująca $2.000 po przegraniu 3 buy-inów w grach z maksymalnym wpisowym $100 straci jedynie 15% bankrolla.

W powyższym, uproszczonym, przykładzie przyjęta jest minimalna granica posiadanych buy-inów, ale widać w nim, w jaki sposób zarządzanie bankrollem chroni gracza - dobrym rozwiązaniem byłoby granie na wymienionych powyżej stawkach z dwukrotnie wyższym bankrollem, co zapewniłoby o wiele większy komfort gry. Z drugiej strony, nie najlepszym rozwiązaniem jest gra na zbyt niskich stawkach w stosunku do posiadanego bankrolla. Dobry gracz zaniża w ten sposób swoje wygrane, przez co w rzeczywistości ponosi straty.

Gracze chcący odnosić sukcesy w pokerze powinni bezwzględnie przestrzegać ustalonych zasad zarządzania bankrollem, gdyż bankroll to tak naprawdę ich narzędzie pracy, na którego utratę nie mogą sobie pozwolić.

Stary/a/e
Lightbulb
17-03-2011, 23:55
(#2)
v KALI v's Avatar
Since: Mar 2011
Witam

Dużo zostało powiedziane o Bankroll management w tym artykule nie da się ukryć Lecz można co nie co dorzucić tu jeszcze Mianowicie chciał bym się z wami podzielić arkuszem kalkulacyjnym mojego projektu do zarządzania bankrollem, który dodaje w załączniku tej wiadomości. Mam nadzieje że poprawnie gdyż robię to pierwszy raz.

Krótka instrukcja korzystania wygląda tak klikamy lewym przyciskiem myszki w polu B31, gdzie przykładowo wpisałem bankroll na poziomie 100. W górnym okienku funkcji napisane mamy =100-B91+C91 tutaj zamiast 100 wpisujemy swój bankroll jaki posiadamy i wciskamy enter od teraz możemy zaczynać zarządzanie.

Z początku może się wydać że arkusz wariuje lub jest źle napisany ale jest tak dlatego że trzeba wprowadzić kilka wyników z turniejów i wszystko się skalkuluje i zacznie działać.
Mój arkusz oblicza ROI, robi wykres, posiada miejsce na uwagi z danej rozgrywki, turnieju.

Tabele wypełniamy tak:
Rodzaj Gry - nie obowiązkowe
Buy In - obowiązkowe (do wyliczenia ROI oraz automatycznego zliczenia Bankroll)
Wygrana - obowiązkowe (do wyliczenia ROI oraz automatycznego zliczenia Bankroll)
Miejsce - nie obowiązkowe
Dzień - obowiązkowe (do zrobienia wykresu)
Bankroll - obowiązkowe, jego wielkość przepisujemy z pola "Bankroll" gdzie jest zliczany automatycznie (pole niezbędne do zrobienia wykresu)

W sumie to wszystko bo arkusz jest prosty w konstrukcji jak i w obsłudze W razie pytań ... pytać

Pozdrawiam
KALI
Attached Files
File Type: zip PokerStarsBankroll.zip‎ (28,5 KB, 554 views)

Stary/a/e
Domyślne
18-03-2011, 13:29
(#3)
daero22's Avatar
Since: Dec 2010
też sobie zrobiłem samodzielnie wykres z exelu, polecam. masz świadomość swojej gry - a nie każdy ma przecież hmanagera lub PT
ja przynajmniej wiem które turki mi "leżą" tzn. przynoszą zyski a które potencjalnie są niebezpieczne dla BM

Stary/a/e
Domyślne
30-10-2012, 19:00
(#4)
xerrorPL's Avatar
Since: Jan 2011
ChromeStar
v KALI v dzięki za ten arkusz nawet nie wiesz jak pomocny jest , w sumie nie chce tracić póki co kasy na rożnego rodzaju programy które liczą RoI itd. Twój arkusz na dzień dzisiejszy póki co mi wystarczy, także dzięki że się podzieliłeś swoją pracą pozdrawiam

Stary/a/e
Domyślne
31-10-2012, 13:39
(#5)
v KALI v's Avatar
Dziękuję bardzo za wyrazy uznania

Mi ten arkusz również bardzo pomógł na początku kariery. Jakiś czas temu dorobiłem się HM2 i arkusz by przepadł bo zwyczajnie jest już mi nie potrzebny. Szkoda by było bo jestem z niego dumny Dlatego jest tu dla was moi koledzy i koleżanki. Korzystajcie i niech wasze rolle rosną w $$$

Stary/a/e
Domyślne
18-11-2012, 18:01
(#6)
xerrorPL's Avatar
Since: Jan 2011
ChromeStar
mam pytanie przy buy in wpisujemy wartość wpisowego np 0.25$?

ok już wiem gdzie błąd popełniłem zamiast przecinków stawiałem kropki

Last edited by xerrorPL; 18-11-2012 at 19:56..

Stary/a/e
Domyślne
22-01-2013, 19:07
(#7)
666Slimak666's Avatar
Since: Oct 2012
Trochę dodałem do Tabeli kolegi v KALI v
Chyba się nie obrazi. Zautomatyzowana tab
elka.
Trzeba wpisać pierwsze dane w tabeli ręcznie potem wszystko dodaje się po wpisaniu Buy in.
Attached Files
File Type: zip PokerStars.zip‎ (8,2 KB, 112 views)

Stary/a/e
Domyślne
28-01-2013, 13:42
(#8)
suchy57's Avatar
Since: Jan 2013
Witam
Mam pytanie odnośnie poprawionego arkusza
w co wpisujemy w kolumnie stan? Czy jest to stan bankrollu po turnieju?

Wrrrr sam nie wiem, jak zacznę pisać to jakieś głupoty wyjdą

Poproszę może krótką legendę do każdej kolumny, jak nie stanowi to problemu. Dla mnie to trzeba chyba wszystko łopatologicznie wykładać.

pozdrawiam

Stary/a/e
Domyślne
28-01-2013, 14:32
(#9)
v KALI v's Avatar
Polecam póki co stara wersję. Nie ma tej automatyzacji i stylowości co jej nowa wersja ale poraża swoją prostotą

Ciesze się że projekt żyje i nie obrażam się na przeróbki

Jednak z tą mam problem i przydała by się instrukcja jak to wypełnić na początku.

Zauważyłem również żeby działało podsumowanie w wierszu 28 kolumny D i E To trzeba w kolumnie G od wiersza 32 wpisać funkcję =DZIŚ() Kiedy to zrobimy zliczanie działa ale wykres jest napaćkany bo nie robi się co turniej w danym dniu tylko według dnia. Jeżeli wiesz o co mi chodzi

@ suchy57

Z tego co ogarniam ten nowy arkusz to w polu "Stan" nic nie wpisujemy. aktualizuje się samo i jest to czysta wygrana po odjęciu wpisowego bądź strata.

Stary/a/e
Domyślne
28-01-2013, 20:25
(#10)
suchy57's Avatar
Since: Jan 2013
Dzięki za odpowiedź.
Jak na razie korzystam z twojego

ps. najgorzej że bankroll ciągle spada.............ale to już chyba nie wina arkusza