Home / Community / Forum / CENTRUM POKEROWE / PokerStars.pl / Klub VIP /

Borys313 o zdobywaniu SNE

Stary/a/e
Domyślne
Borys313 o zdobywaniu SNE - 20-12-2010, 12:55
(#1)
IP.pl's Avatar
Since: Dec 2010
(Administrator)
W 2008 roku Borys313 zdobył najwyższy status VIP - Supernova Elite - w klubie PokerStars.pl. W roku 2009 powtórzył to osiągnięcie. Poniżej zamieszczam przeprowadzone z nim rok po roku dwa wywiady na ten temat.

Stary/a/e
Domyślne
Borys313 - Supernova Elite 2008 - 20-12-2010, 12:56
(#2)
IP.pl's Avatar
(Administrator)
1. Jak doszło do tego, że zacząłeś poważnie myśleć o zdobyciu SNE?

Trochę przez przypadek, a raczej przez cts, gordo, nitbustera i kilku innych, którzy mi wyczyścili w lutym bankroll na 25/50 PLO. Pomyślałem że lepiej pograć przez pewien czas dużo niższe gry i raczej iść na ilość, a nie na jakość i SNE idealnie się wkomponowała w ten plan. Zawsze grałem sporo limitowej omaha hi/lo i byłem wstanie zrobić jakieś 50K VPP miesięcznie, to pomyślałem że zwiększę volume i dam radę.

2. Na pewno przed rozpoczęciem starań o zdobycie tego statusu wszystko dokładnie policzyłeś - wartość bonusów, ilość stołów, czas gry – jakie wstępne założenia przyjąłeś?

Myślałem, że będę grał wszystkie stoły 10-20 & 15-30 Limit Omha 8b i trochę short handed PLO8, bo tam zawsze miałem najlepszy winrate. Jeśli chodzi o samą wartość SNE, to szacowałem ją na jakieś 120K $ czyli 10K $ miesięcznie + profit.

3. Czy jakoś specjalnie się do tej próby przygotowywałeś? Mam na myśli np. próbne zwiększenie ilości stołów, zmianę stawek, zmianę stylu gry?

Grałem to, co zwykle, tylko trochę więcej i zacząłem eksperymentować z turniejami SNG, ale grałem ją wyłącznie „na czuja” - bez żadnej analizy. Chciałem się nauczyć nowej gry i myślałem, że gdyby było ciężko zdążyć z SNE, to zawsze doładuję trochę SNG i jakoś dam radę.

4. Kiedy rozpocząłeś właściwą grę o status SNE?

W marcu, będąc około 70K VPP behind the pace.

5. Jakie gry, na jakich stawkach, na ilu stołach, ile czasu dziennie/tygodniowo/miesięcznie grałeś?

Grałem Omaha Hi/Lo, ładując tyle stołów, z iloma czułem się komfortowo - pewnie coś około 2000 godzin w roku by wyszło, jakbym podsumował.

6. Z jakich bonusów korzystałeś?

Korzystałem z concierge service: wakacje dla mnie, wakacje dla rodziny, bilety na loty transatlantyckie na turnieje pokerowe, trochę hoteli, oprócz tego brałem 250K FPP bonusy i grałem FPP satelity.

7. Czy grywałeś w turniejach VIP – jeśli tak, to z jakim skutkiem?

Kilka razy; wygrałem jakieś grosze.

8. Jakim, według Ciebie, bankrollem trzeba dysponować, żeby mieć realne szanse zdobyć status SNE?

Niewielkim, bo gra się raczej low - midstakes i wiele stołów, a na dodatek, jak coś nie wyjdzie, to zawsze ma się zylion FPP, żeby je zmienić na gotówkę. Ja nigdy nie miałem na serwerze więcej niż 20K $.

9. Jakie największe przeszkody napotkałeś w trakcie gry?

Przeciągające się downswingi, bo wtedy nie byłem wstanie ugrać wymaganego volumu albo nawet nie próbowałem, bo jechałem na wakacje.

10. Czy było coś, co Cię w czasie walki o SNE jakoś pozytywnie zaskoczyło?

Nauczyłem się grać SNG i pod koniec listopada wygrałem mój turniej o wyjazd z naszą ekipą na World Cup, gdzie również wygrałem swój preliminary SNG

11. Z jakiego sprzętu/oprogramowania korzystałeś (jaki monitor, poker tracker itp.)?

Jeden monitor 24 inch i żadnego software’u. Używam poker trackera, ale jedynie po sesji, żeby przejrzeć większe rozdania i dla prowadzenia księgowości.

12. Jak rozmieszczałeś stoły i jak wyglądał przebieg gry na nich?

Upycham, gdzie popadnie, na monitorze z ogromnym overlapem. Mój rekord to coś koło 30 stołów, gdzie 2/4 NLHE była najniższą grą. Miałem też sesje, gdzie grałem naraz Limit Omaha8b, PLO8, NLHE, LHE i SNG w ilości przekraczającej 20 stołów i nadal miałem dodatni winrate.

13. Jak wyglądała przykładowa sesja gry?

Mam sesje dwóch rodzajów:

A: Gram 2-3 gry heads-up PLO8 i koncentruję się, żeby grać jak najlepiej.

B: Idę na ilość i gram 20+ stołów midstakes.

14. Jakie dodatkowe opcje oprogramowania PS najbardziej ułatwiają multitabling?

Mają dobry soft i przyjemną grafikę, od której się nie dostaje nerwicy po kilku godzinach.

15. Ile w sumie rozdań rozegrałeś?

Ponad milion. Nie wiem, ile dokładnie.

16. Czy musiałeś skorygować wstępne założenie – jeśli tak, to w jaki sposób?

Okazało się, że muszę dołożyć gier SNG, bo jest za mało stołów Omahy8b, żeby móc zdążyć. Dodatkowo zawsze coś wypadało, że nie mogłem grać więcej niż 20 dni w miesiącu.

17. Czy byłeś zadowolony z jakości swojej gry, np. gdy do podjęcia były trudne decyzje i jednocześnie mało czasu na ich przemyślenie? Jak sobie z tym radziłeś?

Jakość gry spada i, grając dużo gier, z reguły unikałem pchania się w marginalne spoty przeciwko kilku najlepszym graczom; profit>ego.

18. Czy pojawiały się chwile zwątpienia w osiągnięcie celu?

Był jakiś gorszy moment jesienią, kiedy nic nie szło, ale gdy miałem już rezygnować, wygrałem 28K $ w 5 dni na 3-6 & 5-10 short handed i znowu nabrałem motywacji.

19. Jak ogólnie wyszedłeś finansowo na samej grze (bez bonusów)?

Miałem dobry rok, najlepszy dotychczas, licząc prerakeback, i jestem zadowolony z mojej winrate w grach Omaha. Jedyne co nie wyszło, to pod sam koniec, kiedy straciłem w listopadzie - grudniu około 30K$ w grach LHE i SNG, ale musiałem zrobić blisko 300K VPP w 6 tygodni i już nie miałem większego wyboru.

20. Czy gdybyś wiedział, jak to wszystko będzie przebiegało i jak się zakończy (także finansowo), podjąłbyś tę walkę?

Myślę że tak, wyszedłem na plus we wszystkich grach poza 9-man SNG, gdzie straciłem około 25K $, ale zrobiłem w nich około 300K VPP, więc po policzeniu rakebacku to po prostu tak, jakbym wyszedł w nich na zero.

21. Jakie masz plany na przyszłość? Walka o SNE? 2.000.000 VPP? 3.000.000 VPP? Porsche?

Skupię się na tym, co robię najlepiej, czyli graniu short-handed i grach Omaha8b. Nie wiem, czy będę powtarzał SNE. Na razie testuję, gdzie mi idzie najlepiej, i pewnie podejmę decyzję w marcu. Z pewnością chcę pograć więcej na żywo, EPT Monte Carlo, APPT Sydney, kilka GUKPT Main Events i pewnie trochę cashowek w Londynie, Amsterdamie, Vegas, Melbourne, czy gdziekolwiek, gdzie będzie akcja i przygoda

22. Jeśli zdecydujesz się na SNE w 2009 roku, to czy już planujesz zmiany w stosunku do gry w 2008 roku?

Nie wiem, zapytajcie w połowie roku.

23. Co byś doradził komuś, kto ma zamiar walczyć o status SNE?

Zacząć wcześnie i grać 4-5K VPP. Jak ma się zapas, to można robić game selection i zarabiać z samej gry, a nie tylko bonusów. Niestety, ja pod koniec roku już tego luksusu nie miałem i zaliczyłem downswing.

24. Jakie korzyści daje Ci SNE w nowym roku? Czy to teraz dopiero zaczynają się prawdziwe żniwa?

Dwa pakiety turniejowe o wartości około 30K $ i dużo lepszy przelicznik na FPP, z którego jednak nie skorzystam za bardzo, bo zamierzam grać mniej, niż w zeszłym roku.

Stary/a/e
Domyślne
Borys313 - Supernova Elite 2009 - 20-12-2010, 12:56
(#3)
IP.pl's Avatar
(Administrator)
1. Rok temu rozmawialiśmy o tym, jak pierwszy raz udało Ci sie zdobyć status SNE. Czy doświadczenia z roku 2008 okazały się przydatne w walce o podtrzymanie statusu w 2009 i czy tym razem było łatwiej?

Nie było łatwiej, bo tym razem musiałem wyrobić blisko połowę SNE w dwa miesiące, a to już jest solidny grind.

2. Kiedy zdecydowałeś, że ponownie zawalczysz o SNE?

W drugiej połowie października jak miałem 562K VPP.

3. Co zmieniłeś w swojej taktyce?

Opracowałem specjalny plan gry ściśle pod jak najszybsze wyrabianie VPP, zainstalowałem tableninje i zaprogramowałem wszystko tak, żeby każda decyzja była ograniczona do jednego kliknięcia. Grałem 24 stoły hold’ema shortstackiem i kilka-kilkanacie SNG. Bardzo skuteczna, choć wyczerpująca strategia.

4. Z Twoich wypowiedzi wynika, że nie udało Ci się podtrzymać statusu przez cały rok. Kiedy nastąpił moment spadku na niższy poziom?

Straciłem SNE 1 kwietnia, a odzyskałem ponownie 23 grudnia, tym razem udało mi sie wyrobić SNE o blisko 3 godziny wcześniej niż w 2008, lol.

5. Czy możesz zdradzić więcej szczegółów na temat gier, stawek, ilości stołów i określić, ile czasu średnio dziennie poświęcałeś na grę?

Do października grałem, jak były dobre gry PLO8, czyli głównie czekałem, a samej gry miałem może 30-80 godzin w miesiącu. Jak zdecydowałem się wyrobić SNE, to ostatnie dwa miesiące grałem non-stop, 70-90 godzin na tydzień.

6. Czy gracz walczący o SNE może sobie pozwolić na dłuższy urlop, a jeśli tak, to jak najlepiej wkomponować go w plan gry?

Zdecydowanie, jaki jest sens wyrabiania SNE i zarabiania 100K$+, jeśli się nie ma czasu, żeby w kreatywny sposób przepuścić swoje wygrane. W tym roku planuję co najmniej tydzień urlopu co miesiąc i jestem pewien, że skończę dużo przed czasem.

7. Jak oceniasz swoje pokerowe umiejętności w stosunku do poprzedniego roku i czy większe doświadczenie okazało sie być czynnikiem istotnie ułatwiającym walkę o status w kolejnym roku?

Wydaje mi się, że gram trochę mocniej i lepiej zarządzam bankrollem, a przynajmniej nie miałem tylu spektakularnych wpadek, co w 2008. Czy to pomaga wyrobić SNE? Nie, nie pomaga, trzeba po prostu wysiedzieć swoje.

8. Czy w 2009 była większa konkurencja, wyższy poziom przeciwników niż w 2008?

Nie odczułem specjalnej różnicy, zresztą takie rozważania o stałym wzroście trudności gier są zupełnie bezproduktywne i służą jedynie za wymówkę dla tych, którzy nie są wstanie wygrywać tak samo łatwo, jak kiedyś.
Nawet jeżeli gry są trochę trudniejsze, to wyższy rakeback i lepszy software ułatwiający multitabling rekompensuje to z nawiązką, a nie sądzę, żeby były trudniejsze.

9. Z jakiego sprzętu i oprogramowania korzystałeś w tym roku, czy zmieniłeś coś w stosunku do poprzedniego? Jeśli tak, to w jakim celu?

Pod koniec roku zainstalowałem Tableninje i muszę powiedzieć, że program jest po prostu rewelacyjny. Nie korzystam z żadnych Hudow, a inni innego oprogramowania poza PT3 dla śledzenia własnych wyników.

10. Jak wyglądała Twoja typowa sesja gry?

Przeważnie dobieram gry w zależności od tego jak mi idzie (czy mam rusha) i jak się czuję psychicznie, oczywiście im lepszy run i więcej pewności siebie, tym wyższe stawki i więcej gier HU. Jak miałem gorsze dni, to albo nie grałem wcale albo bardzo niskie stawki 6max/9max.

11. Jak radziłeś sobie z chwilami zwątpienia i zmęczeniem?

Tu właśnie trochę przegiąłem pod koniec 2009 i się przemęczyłem, czułem sie fatalnie, jak skończyłem 23 grudnia i nie bardzo wiedziałem, co z sobą zrobić - przez kilka pierwszych dni normalnie pracoholik na odwyku.
Zrobiłem cały miesiąc przerwy od gier online i w tym roku planuję podejść do pokera dużo bardziej metodycznie. Idealnie chciałbym wstawać bardzo wcześnie rano i grać w momencie, jak gry są najlepsze, potem obowiązkowo codziennie siłownia i intensywne cardio, a potem jeszcze jedna sesja pokera, a wieczór wolny. Będę grać codziennie, jak jestem w domu w Manchesterze, ale za to chcę brać bardzo często urlopy.
Najlepiej pracuje mi się blokami, np. 20 grania codziennie, a potem 10 dni wolnego.

12. Które z korzyści, jakie daje tak wysoki status w Klubie VIP, okazały się dla Ciebie najbardziej przydatne i atrakcyjne?

Zdecydowanie pakiety na turnieje na żywo i FPP/milestony, cała reszta cotygodniowych freeroli i specjalnych satelit dla Supernova+ jest kompletnie bezwartościowa. Jeśli ktoś jest zawodowym graczem, to nie będzie sobie rozbijał planów na weekendowy wieczór dla freerola, który ma wartość 30$.

13. W jakich turniejach na żywo zagrałeś dzięki SNE i jakie wrażenia przywiozłeś z występu w międzynarodowych imprezach live?

Jedynie Monte Carlo Main Event, ale za to z dobrym wynikiem, zająłem 60 miejsce za 28.000 euro. Rewelacyjny turniej w kultowym miejscu, to jest największe pokerowe wydarzenie w Europie i grając tam, ma się poczucie, że jest się w centrum wydarzeń razem z tymi wszystkimi prosami, o których normalnie na co dzień czytam na portalach pokerowych, tworzymy historię pokera

14. Jak wykorzystałeś zdobywane w dużych ilościach punkty FPP?

Kupowałem bonusy 4K$, wygrałem chyba ponad 100 wejściówek do Sunday Milion w satelitach za 5400 FPP i korzystałem kilka razy z concierge’u, płacąc za bilety lotnicze i hotele.

15. Jak oceniasz finansowe korzyści, które udało Ci się w minionym roku osiągnąć? Czy jesteś usatysfakcjonowany swoimi wynikami?

Ciężko powiedzieć, to był dobry rok, ale mam taką naturę, że nigdy nie będę do końca usatysfakcjonowany i zawsze chcę osiągnąć więcej.

16. Jak oceniasz zmiany ostatnio wprowadzone w Klubie VIP?

Jak dla mnie są bardzo korzystne, będę zarabiał punkty VPP dużo szybciej, szczególnie w grach heads-up, gdzie przyrost jest blisko trzykrotny.

17. Czy jesteś zdecydowany, że w tym roku nadal będziesz grać o status SNE?

Na pewno będę, zaczynam ten rok od grania NLHE 2/4+ i jeśli będzie dobrze szło, to skupię się tylko na tym; ze wstępnych wyliczeń wyszło mi, że powinienem przekroczyć 1M VPP w sierpniu, zakładając że zrobię sobie 100 dni zupełnie wolnych.

18. Zapytany rok temu o plany na przyszłość odpowiedziałeś: „Skupię się na tym, co robię najlepiej, czyli graniu short-handed i grach Omaha8b. (…) Z pewnością chcę pograć więcej na żywo, EPT Monte Carlo, APPT Sydney, kilka GUKPT Main Events i pewnie trochę cashowek w Londynie, Amsterdamie, Vegas, Melbourne, czy gdziekolwiek, gdzie będzie akcja i przygoda.” Na ile udało Ci się te wizje zrealizować i jakie masz plany na rok 2010?

Cześć onlinową udało się zrealizować idealnie, miałem dużo lepszą stawkę godzinową niż w zeszłym roku w grach hi/lo. Na żywo też było ciekawie, rozpocząłem rok od występu w World Cup of Poker na Bahamach razem z nasza ekipą, potem 60 miejsce w MonteCarlo. Regularnie grywałem w Londynie, zarówno cashowki od 5-10 deep do 10-25-50 deep, jak i turnieje, Gukpt, mistrzostwa Londynu, side eventy EPT. W lipcu udało mi się po raz pierwszy dojść do stołu finałowego w turnieju na żywo, zająłem 5 miejsce w 100+r PLO8, a listopadzie wygrałem 550 PLO8.
Myślałem że odwiedzę więcej krajów, ale dość szybko zrozumiałem, że zupełnie nie opłaca mi się jechać do miejsc, które są nieciekawe turystycznie, a mogę zagrać tam jedynie 1-2 turnieje.
W tym roku (2010) byłem na PCA, a potem jadę na EPT Snow Fest, San Remo i Monte-Carlo, a dalej zobaczymy, długoterminowe plany słabo się sprawdzają, elastyczność i umiejętność szybkiego dostosowania się do nowych warunków jest kluczowa.