Stary/a/e
Domyślne
Jak pokonałem nl2 - part 1, podstawy - 15-04-2011, 18:54
(#1)
rzmcnt's Avatar
Since: Oct 2010
BronzeStar
To będzie seria kilku osobnych tematów, w których mam zamiar opisać jak przeskoczyłem nl2 i ogólnie rozpocząłem przygodę z pokerem na "trochę poważniej niż luźno"
Ostatnio zauważyłem że sporo osób zaczyna grać w poksa, przegrywa swojego pierwszego rolla i się zniechęca. Będzie to coś w rodzaju różnych wskazówek, do których samemu się stosowałem i przeszedłem ten specyficzny (ale w mojej opinii OBOWIĄZKOWY dla każdego kto zaczyna przygodę z texas hold'em) limit. Najlepiej chyba by było podyskutować o tym, być może okaże się że są pewne rzeczy które mylnie interpretowałem lub mogłem coś jeszcze poprawić w swojej grze (właściwie to cały czas trzeba poprawiać swoją grę) - i myślę że wszyscy na tym skorzystają, początkującym będzie łatwiej przetrwać początki i wspinać się po limitach, bardziej doświadczeni pewnie też coś wyniosą...

Seria "jak pokonałem nl2" będzie dotyczyć gier stolikowych przy full ringach grając Big Stack Strategy - czyli dla całkowicie początkujących, to ta odmiana gdzie możemy w każdej chwili usiąść i odejść od stolika, przy jednym stole może siedzieć do dziewięciu graczy i gramy mając w stacku zawsze conajmniej 100 bb (big blindów). W następnych częściach postaram się poruszyć rzeczy bardziej praktyczne, tutaj będą zawarte najbardziej podstawowe podstawy. Jak będzie taka potrzeba to na sam koniec może nagram film z gry przy stołach

No dobra, teraz do rzeczy:

1. Bankroll Management
Mówiąc bardzo skrótowo, jest to zbiór kilku zasad zarządzania Twoim kapitałem. Na początku polecam każdemu limit 25 BI. W praktyce oznacza to, że aby móc zagrać na danym limicie, potrzebujesz w bankrollu przynajmniej 25 buy-inów z tego limitu. Ponieważ standardowy buy-in w BSS wynosi 100 big blindów, przy limicie nl5 będzie to 125$
(0,05$ x 100bb x 25) i analogicznie przy wyższych limitach wyższa kwota (nl10 = 250$ itd itp).
Po pierwsze i chyba najważniejsze - w krótkiej perspektywie w pokerze pojawia się czynnik losowy. To że masz AA na preflopie, wcale nie znaczy że wygrasz dane rozdanie - statystycznie co piąte rozdanie przegrasz. W praktyce może się zdarzyć że przegrasz AA 5x z rzędu - wprawdzie istnieje na to tylko około 0,03% ale nie zmienia to faktu że takie rzeczy się niestety zdarzają. Dla porównania - szansa na karetę wynosi około 0,024% - daje do myślenia nie? Teraz wyobraź sobie co się stanie gdy grasz na wyższym limicie i masz 5 Buy-inów i dopada Cię owa przykra sytuacja - tracisz wszystko i pojawia się płacz, zgrzytanie zębami i narzekanie na rigged soft. Dzięki Bankroll management minimalizujesz w ten sposób ryzyko bankructwa.
Po drugie - jest to pewnego rodzaju wyznacznik jakości Twojej gry - to trochę tak jak z piłką nożną. Zanim drużyna wejdzie do ekstraklasy, musi się przebić przez niższe ligi. Na niższych limitach nauczysz się grać, jeśli będziesz tam wystarczająco dobry aby wygrywać, będziesz mógł spróbować wejść poziom wyżej - tam oczywiście zostaniesz zweryfikowany, jeśli okaże się że nie jesteś wystarczająco dobry, nie bój się cofnąć - czasami trzeba zrobić krok do tyłu żeby potem zrobić trzy do przodu (nazywam to rozbiegiem do mocniejszego kopnięcia )
Kiedyś też przeczytałem gdzieś ciekawe porównanie że to tak jak z grami RPG - żeby pokonać bossa (niech to będzie Phil Ivey, Tom Dwan czy Isildur ), trzeba się wykoxować na słabszych potworach które są po drodze.
Generalnie, każdy może stosować swój własny bankroll management, u jednych jest on bardziej "rygorystyczny", u innych mniej - jeśli czujesz że 25 BI to za mało aby grać na danym limicie - możesz go powiększyć do 30, 40 czy nawet 100 BI - ważne jest też to, żebyś czuł się komfortowo i nie pojawiało się u Ciebie tzw. Scary Money. Pieniądze którymi grasz, traktuj jak inwestycję lub narzędzie a nie jak... pieniądze. Zobaczysz o ile łatwiejsza stanie się wtedy gra

Uhh, nie wiedziałem że tak się rozpiszę, generalnie bankroll management to temat rzeka i można by o tym napisać jeszcze książkę.

2. Siadanie do stołu
Zakładając że gramy na nl2, proponuję ustawić coś takiego w filtrach do stołów Hold'em

Opcjonalnie można dodać walutę euro i/lub usunąć szybkie stoły. Po ustawieniu tych filtrów, będą się wyświetlać tylko full ringi, nl2, bez ante, no limit, umożliwiające grę BSS i takie, na których siedzą już jacyś gracze - czyli to o co nam chodzi
Pamiętaj o tym, żeby filtry były włączone. Interesować nas będą stoły o możliwie najwyższej oglądalności flopa - im więcej graczy ogląda flopa, tym większe prawdopodobieństwo że są tam fishe których tak bardzo lubimy (nawet wtedy gdy nas suckoutują!) - dlatego warto segregować je od najwyższej oglądalności flopa do najniższej i próbować się "wbić" na te luźniejsze.
Warto też ustawić kilka opcji, pokażę jak to u mnie wygląda i zaraz krótko wyjaśnię (wszystko jest u góry w pasku Opcje)

Tutaj ustawia się to wg preferencji, wg mnie warto zrobić talię 4-kolorową i awatary - ułatwia to dostrzeganie pewnych rzeczy

Twoi przeciwnicy nie powinni widzieć Twoich kart - im mniej o Tobie wiedzą tym lepiej!

Przyspiesza dołączanie do stolików...

Auto rebuy - dzięki temu zawsze masz min. 100 bb w stacku

Kolejne ułatwienia w dołączaniu do stolików, bardzo przydatne przy multitablingu

Pamiętaj też o tym, że gdy dołączysz do stołu nigdy nie wpłacaj big blinda w ciemno - poczekaj grzecznie aż sam do Ciebie dojdzie i wtedy zapłać. Wpłacenie go w ciemno to nic innego jak limpowanie z any2 czyli zagranie EV-. Ktoś może powiedzieć że to "tylko" 2 centy, ale załóżmy że grasz dziennie w sumie na 10 różnych stołach. Po miesiącu robi się z tego 30 x 10 = 300 big blindów. Czyli wrzucasz w błoto 6$...

cdn, feedback i komentarze mile widziane

Stary/a/e
Domyślne
16-04-2011, 13:31
(#2)
Sylwekpl's Avatar
Since: Oct 2010
Dla całkiem początkujących bardzo dobrze napisany wstęp do gry na tym limiecie. Sam sporo czasu straciłem zanim trafiłem na te ustawienia. Polecił bym również opcję preferowane miejsce. Na 9 osobowym stole zaznaczamy środkową pozycję. Czekam z niecierpliwością na dalsze porady bo wtapiam na tym limicie niemiłosiernie.

Last edited by Sylwekpl; 16-04-2011 at 13:45..

Stary/a/e
Domyślne
21-04-2011, 20:36
(#3)
Peterinio's Avatar
Since: Apr 2011
BronzeStar
Kawał dobrej roboty, dzięki!